Mé drahé dráhy

čtvrtek 9. červenec 2009 10:12

Každý den jezdím do práce i z práce vlakem. Nenechám na pohodlí železničního vagónu dopustit. Před rokem to bylo 19 let, co jsem seděl ve vlaku naposledy a pak už byly jen autobusy. Byl jsem ČEESÁĎÁK třetí generace až do roku 1996 a ještě donedávna jsem na cestování autobusem nedal dopustit. Dnes už jezdím jen vlakem, pokud do cíle mé cesty vedou koleje. Člověk míní a čas mění!

   

Někteří kolegové na mě koukají skrze prsty. Proč proboha jezdíš vlakem ? Vždyť to máš do práce 15 km a autem jsi tu coby dup! Nemusíš chvátat ani čekat na vlak, prostě nastartuješ a jedeš!

 Jsou na velikém omylu! Oni nastartují a jedou  tlačenicí kouřících výfuků , aby byli honem ve své bytovce. Jenže já, protože vím v kolik mi to jede,  v klidu, pokud mám čas, vyrazím pěšky  přes město na nádraží. A když jsem s časem na knop, tak šup, vždy chvátnu , abych měl rezervu jednoho trolejbusu. Za tu dobu, co jezdím od nás z Horní Břízy do Plzně vlakem, jsem si stačil všimnout spousty věcí. Už dokonce vím, kdy a kde uvidím z pohodově drmlajícího motoráku bažanty, kde se pase srnčí,kdo kde nastupuje a kdo s kým sedává.

 Ale co je hlavní, jezdí se v něm neuvěřitelně pohodlně. Člověk nesedí jako skrčenec v autobusu. Sedadla jsou povětšinou pohodlná a vzhledem ke spoustě místa si člověk bez problémů, pokud proti němu někdo zrovna nesedí, natáhne své údy v celé jejich délce. Na stolík si, pokud má chuť, postaví pivíčko, které v klidu popíjí, aniž by mu ho vystresovaný řidič prudkými rozjezdy nebo brzděním v nervózním provozu vylil. No prostě pohoda.  

 Když se dostaví průvodčí, tak slušně pozdraví, popřeje dobrý den a sdělí, že nastal okamžik kontroly jízdenek. Někdy prohodí pár vět a jde dál.  Ne jako povětšinou nerudný řidič autobusu, který s bídou odpoví na pozdrav.

 

Při jízdě poklidně ubíhá za oknem krajina a jsou tři varianty, jak strávit čas na cestě. Buď sledovat příjemnou krajinu, nebo si prohlížet svá oční víčka ze spodu při slastném klimbání. Třetí pak je, vzít si knihu a číst si a  při plynulé jízdě neutíkají písmenka ze strany na stranu nebo nahoru a dolů jako při jízdě autobusem.

 Další výhoda jízdy vlakem oproti autu je, že člověk je v kontaktu s lidmi. Možná to tak nepřijde, ale je to docela důležité. Většina lidí jede ráno do práce autem, nějak přečká pracovní dobu, zase sedne do auta a v osamění soupeří s ostatními o první místo na semaforu.  Takže nevnímá lidi jako spolucestující, se kterými je na jedné lodi v dopravě z práce nebo do práce, ale jako soupeře.

 Nadraz.jpg

   http://www.hornibriza.eu/index.php?active=143&lang=cs

 

Když přijdu na staré nádraží, ať u nás v Horní Bříze či na Hlavní nádraží v Plzni, pak na mě dýchne historie budov, litých sloupů, zastřešení perónů a v duchu slyším a vidím lidičky, kteří tu před spoustou let postávali při čekání na vlak. Pojídali voňavý párek a zapíjeli ho tehdy dobrým pivem. Dokáži  si i představit syčení oddychujících parních strojů i jakousi poklidnou pohodu. Tehdy dráha něco znamenala.

 

hlavninadrazi.jpg
   

http://foto.mapy.cz/87901-Plzen-Hlavni-nadrazi

     Je pravda, že se na vlaky všeobecně hudruje kvůli čistotě a zpoždění. Ale ten náš osobák z Plzně na Podbořany je vážně v pohodě.  Za nepořádek si v první řadě mohou lidí sami. A zpoždění? Za poslední rok jsem ho zažil jen 2x. I když na jiných linkách jsou hlášena kvůli opravě a modernizaci trati často. Ale člověk o nich ví!!! Kdežto když mrznete, moknete nebo vás spaluje letní žár na zastávce autobusu  a půl hodiny se nic neděje a vy nevíte, jestli budete v práci včas, pak nastává prekérní situace!  Tady není amplión, ze kterého vám příjemný ženský hlas oznámí , že spoj bude zpožděn a o kolik  a hned se vám za zpoždění omluví.

  Takže milé dráhy, děkuji za příjemné ježdění do práce a z práce! I když leccos by se dalo zlepšit.

 

Miroslav Holeček

Miroslav Holeček

Miroslav Holeček

O lecčem

Kdo jsem ? já jsem já!A jaký jsem ? To musí posoudit druzí

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora

Co právě čtu

  • Anton Myrer - Poslední kabriolet
  • Vlastimil Vondruška - Sběratelé ostatků
  • Leon Uris - Exodus

Co právě poslouchám

  • Český rozhlas II Praha

Oblíbené blogy