Tak jsem prošvihl jaro!

pátek 29. květen 2009 11:24

Když jsem odlétal na služební cestu do Pákistánu, padal sníh a bylo v naší kotlince chladno a nevlídno. Tam jsem vpadl do počasí, které bylo podobné našemu parnému létu, končila sklizeň mandarinek a dozrávalo obilí. Po návratu jsem se nestačil proměně v Čechách divit.

pakistan1.JPG 

Ke konci mé pracovní cesty se teplota v Pákistánu pohybovala něco přes 40°C ve stínu. V takovém horku jsem si ani ve svém přiděleném obytném kontejneru nepouštěl klimatizaci. Nemělo to cenu. Aby člověk nezažil při odchodu ven termošok, tak by ji musel mít nastavenou stejně minimálně na 35°C a to vážně nemělo cenu. Jediné co fungovalo, bylo si dát takzvanou studenou sprchu ( studená voda nebyla k mání - tekla jen vlažná) a lehnout si nahý na postel. A když jsem zmokl, tak jsem měl pocit, že na mě někdo močí, jak to bylo teplé. Jak se blížil den mého návratu , tak rostly mé obavy, že mi v Čechách bude zima. Jsem přece nyní zvyklý na hodně vysoké teploty. Sice jsem měl z domova zprávy , že je v Čechách jak v létě , ale přece jen jsem měl zafixované dubnové počasí  a vzpomínka na vojnu , kdy jsme po přísaze na prvního máje klikovali ve sněhu, se také vynořovala.

Po úmorné cestě trvající 36 hodin, při které jsem strávil 16 hodin v tranzitu letiště v Dubai, jsme konečně přistáli v Praze. Bylo 1. května 9 hodin ráno. Venku krásně svítilo sluníčko a já z okna letadla před přistáním viděl rozkvetlé všudy přítomné lány řepky. Všude na zemi byly plochy sytě zeleného porostu a snad kromě akátů všechny stromy již obalené listím.

Když jsem vyšel z letištní haly, k mému podivu bunda, kterou jsem měl připravenou , byla zbytečná . Venku vládlo příjemné vlahé ráno. Cestou domů jsem jen udiveně civěl na louky plné rozkvetlých pampelišek a nějak jsem to nechápal. Vždyť jsem byl pryč jen chvilinku a to tu byl sníh!!!  Kde je to jaro, které tak velice miluji?  Ten úžasný zázrak přírody , kdy se vše potemnělé a mrtvě vypadající rozzáří sytě zelenou barvou a vzduch se naplní neuvěřitelnou vůní ! potok.jpg

Je v pryč! Prostě jsem ho prošvihl. Je pryč i květen , kdy mě překvapil nepříjemným horkem provázeným odporným dusnem. Sice oproti Pákistánu o 15°C míň, ale to dusno je pro mě mnohem hůře snesitelné, nežli polední Pákistánský úpal . 26.5. vyčistily vzduch silné bouřky a najednou je mi zima jako v morně. Chtěl jsem jít na bylinky, ale momentálně nemám čas a za chvilku budou fuč! No, snad něco ještě stihnu. Jen toho jara je mi líto. Jak já se na něj těšil. No co, ještě jich mám snad před sebou spoustu. A vzhledem k tomu, že jsem o něj letos přišel , tak si ty budoucí o to více užiji.     

becvarna.jpg

Miroslav Holeček

Miroslav Holeček

Miroslav Holeček

O lecčem

Kdo jsem ? já jsem já!A jaký jsem ? To musí posoudit druzí

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora

Co právě čtu

  • Anton Myrer - Poslední kabriolet
  • Vlastimil Vondruška - Sběratelé ostatků
  • Leon Uris - Exodus

Co právě poslouchám

  • Český rozhlas II Praha

Oblíbené blogy