Také už hudrujete na zimu?

úterý 17. únor 2009 20:14

  I když je letos mírná, stejně má každý z nás pocit, že je nekonečná a vlezlá a protivná a studená  a vůbec celkem vzato jedna velká protivná nepříjemnost.

 

Ale už jen měsíc a máme tu kalendářní jaro. Když jsem včera odklízel sníh před naší bytovkou, slyšel jsem, jak ptáčkové začínají ladit hlasivky, aby nás již za krátký čas oblažili svými jarními čarozpěvy. Už se těším, až za svítání uslyším kosí písně. Natáhnu vzduch, jenž má v sobě takovou tu tajemnou vůni . Voní jarem a přitom ještě nevoní . To je věta co? Tak voní ? Nebo nevoní?  Je to takové zvláštní . Prostě se to nedá popsat. Vzduch je chladivý a člověk se rád zachumlá do svetru, který odpoledne cestou z práce bude na obtíž. Mám v blízké době služebně odletět na delší dobu pryč. A jen doufám, že se stihnu vrátit včas, abych ten bod zlomu stihl prožít.   Jaro a babí léto jsou mými nejmilovanějšími částmi roku. Také si rádi po ránu poslechnete kosí písně? Já ano . Je to krásné pískáníčko, jen co je pravda.

Trnky1.JPG

    Meze s trnkovými keři se v dubnu zabělají spoustou drobných kvítků. Začne vyrážet sytě zelená travička, která ze začátku jen tak nesměle bude vystrkovat špičky lístků mezi uschlými předchůdci ze strachu, aby je případný mrazík nesežehnul. Když se rozkouká, tak směle vyrazí vzhůru a vytvoří ten neuvěřitelně zelený krásný pažit. A pak v létě bude deptat nespokojence se sekačkami.V květnu pak nabere na síle kopřiva( nejvhodnější doba pro její sběr) . Travou se začnou drát vzhůru listy jitrocele a dalšího rozličného kvítí. Zelený pažit se na chvíli skryje pod žlutým baldachýnem pampelišky a vše bude krásně vonět, sluníčko  laskat svými paprsky a vlahý větřík čechrat kadeře i když svým chladem upozorní, že doba na krátký rukáv a šortky je ještě teprve před námi.

jaro.JPG 

21.3. je první jarní den . Zároveň je dnem rovnodennosti. Tento den uznávali staří Kelti jako svátek ALBAN EILER. Kdy den přebírá vládu nad nocí a zem se začíná probouzet.            

Miroslav Holeček

Miroslav Holeček

Miroslav Holeček

O lecčem

Kdo jsem ? já jsem já!A jaký jsem ? To musí posoudit druzí

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora

Co právě čtu

  • Anton Myrer - Poslední kabriolet
  • Vlastimil Vondruška - Sběratelé ostatků
  • Leon Uris - Exodus

Co právě poslouchám

  • Český rozhlas II Praha

Oblíbené blogy